Nie wyrażam zgody na kopiowanie, rozpowszechnianie, przetwarzanie ani jakiekolwiek inne używanie zdjęć, treści, elementów graficznych z mojego bloga.

środa, 27 lipca 2011

Mięsno-warzywny kociołek według Pięciu Przemian

Mięsno warzywny kociołek według Pięciu Przemian


Składniki (na 3 porcje):

0,5kg mięsa mielonego drobiowego (lub wołowo-drobiowego)
średnia cebula
kilka pieczarek
mała cukinia
250g fasolki szparagowej ugotowanej lub mrożonej
puszka pomidorów bez skórki i cukru
mały przecier pomidorowy (opcjonalnie)
dwa ząbki czosnku
trochę świeżo prażonego czarnego sezamu

łyżeczka ostrej i słodkiej papryki
pół łyżeczki imbiru
oregano
sól, pieprz
trochę sosu sojowego


Na rozgrzanej patelni (O), wlewamy olej (Z) i wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę (M) oraz czosnek przeciśnięty (M), następnie pokrojoną w kawałki cukinię ze skórką (Z), prażony sezam (Z) oraz przyprawiamy imbirem (M), a następnie niewielką ilością sosu sojowego (W). Troszkę dusimy aby cebulka i cukinia zmiękły.
Do tego dorzucamy mięso mielone (D) i dusimy aby mięsko nie było surowe. Wrzucamy pomidory z puszki (D) i przyprawiamy słodką i ostrą papryką (O), następnie wrzucamy pieczarki (Z) i jeszcze troszkę dusimy aby smaki przeszły na całość mięska. 
Kolejno całość przyprawiamy oregano (M) i pieprzem (M), potem solą (W). Dodajemy koncentrat do smaku (D), jeszcze małą ilość słodkiej papryki (O) a na koniec wrzucamy fasolkę szparagową (Z).


Danie idealnie smakuje samo oraz z ryżem, makaronem. Ja je uwielbiam z makaronem orkiszowym.
Jest pożywne, zdrowe, oparte na filozofii Pięciu Przemian zawiera świetnie zbilansowany posiłek. 


CIEKAWOSTKA
Czarny sezam zawiera duże ilości manganu, miedzi i wapnia, a także witaminy B1 i E. W skład ziaren sezamu wchodzą także tzw. lignany (jak np. unikalna dla gatunku sezamina), będące fitoestrogenami (substancjami pochodzenia roślinnego podobnymi do estrogenów) o działaniu przeciwutleniającym m.in. sesamol, ktory moze byc skuteczny w zapobieganiu uszkodzeniom skory, wywolanych przez UV i przeciwnowotworowym.Sezam jest także bogaty w fitosterole, wiązane z obniżaniem poziomu cholesterolu. Składniki sezamu są lepiej absorbowane po odpowiedniej obróbce jego ziaren przed spożyciem, np. zmieleniu czy uprażeniu.
Jedząc sezam umożliwiamy komórkom mózgowym utrzymywanie wyrównanego i wyższego poziomu alfa-tokoferolu (działa antyoksydacyjnie na komórki mózgowe). Taki wyrównany poziom alfa-tokoferolu jest korzystniejszy dla mózgu niż przyjmowanie wysokich dawek tej witaminy.

2 komentarze:

  1. Lubię cukinię i fasolkę szparagową, a widzę, że są wśród składników. Ciekawy przepis :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Melduję, że kociołek wykonałam i doniosłam o tym na swoim blogu :-)

    OdpowiedzUsuń