Nie wyrażam zgody na kopiowanie, rozpowszechnianie, przetwarzanie ani jakiekolwiek inne używanie zdjęć, treści, elementów graficznych z mojego bloga.

wtorek, 9 sierpnia 2011

Spaghetti według pięciu przemian

Spaghetti można robić na wiele sposobów i często ten sam sposób w zależności od wykonania inaczej smakuje ;)
Zamieniając kilka składników spaghetti może stać się o wiele zdrowsze. To jest właśnie taki przepis.  Darujmy sobie więc mięso wieprzowe, gotowe sosy (jak dla mnie okropieństwo pełne sztucznych substancji i cukru) oraz jasny makaron, a możemy być pewni że jemy dużo zdrowiej.

Zdrowe Spaghetti


Składniki (na 4 porcje)

paczka makaronu pełnoziarnistego lub razowego (400 gram)
pół kilo mięsa drobiowego (świetne z indyka na kotlety indykpol)
trzy puszki pomidorów bez cukru
średnia czerwona papryka
mała cebula
ząbek czosnku
czarny sezam
olej
przyprawy: oregano, słodka i ostra papryka, sól, pieprz, imbir

Ja robię spaghetti według Pięciu Przemian, ale dla kogoś kto nie odżywia się w ten sposób kolejność może być dowolna. Można też pominąć sezam, radziłabym natomiast zostawić imbir, gdyż wpływa na trawienie a nie zmienia smaku potrawy. Poza tym z prażonym sezamem i połączeniem tych 5 kategorii smaków spaghetti smakuje naprawdę pysznie.
Wykonanie


Na rozgrzaną patelnię (O), wlewamy olej rzepakowy (Z), wrzucamy pokrojoną w niewielkie paski czerwoną paprykę (Z),  pokrojoną w kostkę cebulę (M), przyprawiamy imbirem i pieprzem (M), na koniec solą (W) i dusimy do miękkości warzyw. 
Następnie dodajemy mięso (D) i podsmażamy, aby mięso nie było surowe. Kolejno dodajemy pomidory z puszki i dusimy (D). 
Na koniec przyprawiamy, najpierw słodką i ostrą papryką (O), potem wrzucamy świeżo uprażony sezam (Z), oraz oregano (M) i przeciśnięty przez praskę czosnek (M).

Wykładamy na makaron ugotowany normalnie lub według Pięciu przemian, dekorujemy świeżo startym serem oraz listkami bazylii. 

Pyszne, zdrowe, pożywne. 


CIEKAWOSTKA
Pomidory są niskokaloryczne, jest to źródło witamin i substancji odżywczych. Z witamin zawierają najwięcej karotenu, witaminy: C, K, E, B1, B2, B3, B6, kwas foliowy i biotynę. Ze składników mineralnych, pomidory najbogatsze są w potas, sód, fosfor, magnez, wapń, żelazo, miedź, cynk, mangan. Ale przede wszystkim pomidory są niezwykle bogate w likopen, cenny antyutleniacz, który nadaje pomidorom czerwony kolor.
Są nieocenione w dietach przeciw otyłości, w cukrzycy, reumatyzmie, zapaleniu stawów, dnie, chorobach nerek i serca. Działają uspokajająco, bo zawierają sole bromu.
W pomidorach przetworzonych (tych w puszkach) znajduje się jeszcze większa ilość likopenu niż w świeżych.

URODA A POMIDORY
Ze względu na zawartość witamin C i K pomidory polecane są osobom z cerą naczynkową, natomiast dzięki bogactwu przeciwutleniaczy pomidory opóźniają procesy starzenia się. Kwas cytrynowy i jabłkowy działają oczyszczająco, ściągająco i wygładzająco – pomidory docenią więc również osoby z cerą tłustą i trądzikową.
źródło: http://www.kobieta.info.pl/zdrowie-ze-spiarni/732-pomidory

3 komentarze:

  1. Dezemko, robię identycznie spagetti, nie wiedziałam, że czynię to wg Pięciu przemian :) dziękuję za uświadomienie i pyszny przepis :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Robię tak samo :) Tylko, że dodaję jedną puszkę pomidorów. Ooj, chyba jutro na obiad spaghetti. :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam, indyk nie jest w przemianie Drzewa. Chyba papryka slodka rowniez jest w innej przemianie, anizeli Metal?

    OdpowiedzUsuń